Místní akční skupina sv. Jana z Nepomuku

Místní akční skupina sv. Jana z Nepomuku

Aktuality

Seminář pro lokální sýraře zaujal

Autor: Michal Arnošt
zveřejněno: 22. 11. 2013 23:05 hod.

Na dvacet faremních zpracovatelů mléka a výrobců sýrů převážně z regionu Nepomucka se 22.11. 2013 sešlo na Farmě Moulisových na semináři pro lokální sýraře. Počet účastníků byl pro organizátory z MAS svatého Jana z Nepomuku milým překvapením.

Stejně překvapující je i to, že se v regionu nachází tolik výrobců sýrů a to i přesto, že se zpravidla jedná o producenty malé, až by se dalo říct mini. Současně to vyvolává otázku, kde je možné se setkat s jejich výrobky? Budu-li jednoduše počítat 3 až 4 druhy od každého výrobce, celkem by to dalo nabídku třeba až 60 různých sýrů. Uznejte, to už by byla velice slušná nabídka specializovaného sýrařského obchodu. Jenomže ona není.
Svoji roli v tom jistě sehrává strach ze zákonných opatření upravujících tuto oblast podnikání. Který je ovšem dnes již do značné míry přehnaný a zbytečný, alespoň nás o tom přesvědčoval jeden z lektorů, Ivan Hrbek, předseda Sdružení faremních zpracovatelů a velký „bojovník“ za rozumnou interpretaci unijních nařízení pro faremní zpracovávání zemědělské produkce. Ty jsou totiž častokrát daleko rozumnější, než jejich interpretace některými kontrolními úředníky.
Blanka Hrbková, jeho manželka, pak měla na starosti praktickou část semináře, při které jsme zvládli výrobu čerstvého nezrajícího sýru a sýru polotvrdého dohřívaného. Zajímavou součástí akce byla taktéž ochutnávka přinesených sýru. Nejen pro ochutnávání samotné, ale především pro kritické, ale podnětné připomínky obou lektorů.
Na závěr nelze než doufat, že uskutečněný seminář byl alespoň drobným příspěvkem k tomu, aby se nabídka lokálních producentů skutečně dostala na trh. Nicméně nelze nepřipomenout, že příslušná nařízení nejsou jediným, co faremním zpracovatelům komplikuje situaci. Dost častokrát jsou to také sousedské vztahy, náš přístup k lokálním producentům a podnikatelům. Tudíž odpověď na otázku, dočkáme-li se na Nepomucku někdy sýrařského obchodu s širokou nabídkou, je tak trochu na nás všech!
 
Fotografie z akce najdete na: http://lomicak.rajce.idnes.cz/Seminar_pro_lokalni_syrare
 

Aktuality a informace:

*****

optp + eu + mmr
 
 

Venkovská tržnice

Evropská komise

Evropská komise - Zemědělství a rozvoj venkova

Plzeňský kraj - logo

Plzeňský kraj - logo

MAS JAKO NÁSTROJ SPOLUPRÁCE OBCÍ PRO EFEKTIVNÍ CHO

MAS JAKO NÁSTROJ SPOLUPRÁCE OBCÍ PRO EFEKTIVNÍ CHOD ÚŘADŮ

Kontakt

Místní akční skupina
svatého Jana z Nepomuku

-

Sídlo:
Nám. Svobody 132
335 61 Spálené Poříčí

Právní forma:
zapsaný spolek

Registrační číslo MAS pro PRV Osa IV. Leader je: 07/002/41100/232/000091

Facebook

 

© 2007 – 2018 tvorba internetových stránek MULTIMEDIA ACTIVITY